AzjaTajlandia

Bangkok- kulturowy przyczółek Tajlandii

Bangkok jest dla mnie miastem szczególnym. Nie dlatego, że bardzo je lubię, choć jest interesujące o czym będę pisał dalej, a dlatego, że tutaj dokładnie rok temu (ach jak ten czas szybko leci) 6go grudnia to tutaj zacząłem kształtować swoje pierwsze oponie na temat Azji, bo to tutaj po raz pierwszy w moim życiu postawiłem stopę na tym kontynencie. Biorąc pod uwagę, że w Azji zostałem prawie 7 miesięcy i że ten wpis piszę będąc znowu w Azji, dokładnie w Wietnamie (Saigon), to nie da się ukryć, że zakochałem się w tym kontynencie i to na dobre. Wróciłem do Europy tylko dlatego że mój jedyny brat się żenił i nie mogło mnie zabraknąć na tej uroczystości.

Dlatego owy wpis jest dla mnie szczególny podwójnie, również dlatego, że piszę go dokładnie w rocznicę mojego pierwszego przybycia do Azji. Przez rok powstały wpisy dotyczące krajów po których podróżowałem: Indonezji, Malezji, Wietnamu, ale na wpis o Bangkoku chyba podświadomie czekałem na tą uroczystą rocznice mojego pierwszego spotkania z Azją.

Moje pierwsze selfie wykonane w Bangkoku zaraz po wyjściu z metra. Jaki byłem wtedy szczęśliwy, jakby moje ciało zapomniało o długiej podróży jaką przebyłem lecąc z Polski. Pamiętam to ciepłe, przyjemne powietrze które na mnie buchnęło zaraz po wyjściu z wagonu metra.

I choć mój lot wraz z przesiadką trwał około 20 godzin, to jet lag połączony z ekscytacją dały o sobie znać i zaraz po kąpieli w hotelu w którym się zatrzymałem, wyszedłem na miasto by zagłębić się w Azji o której wtedy wiedziałem tak niewiele. Byłem podekscytowany drogą do poznania tego pięknego kontynentu i Azjatów którzy są ekstremalnie uprzejmymi i gościnnymi ludźmi, szybko zacząłem się czuć jak u siebie w domu…

Bangkok- informacje ogólne

Bangkok jest największym miastem w Tajlandii i również jego stolicą. Zamieszkuje go około 11 milionów ludzi i z każdym rokiem ta populacja rośnie. Bangkok jest centrum gospodarczym i finansowym Tajlandii. Dużo ludzi przyjeżdża za pracą lub by zarobić większe pieniądze. Bangkok jest w z jednej strony bardzo nowoczesnym miastem, ale z drugiej nie brakuje w nim historycznych, buddyjskich świątyń. To miasto nigdy nie śpi, życie nocne jest bardzo bogate, szczególnie na uwagę zasługuje ulica Khao San, gdzie można spotkać różne atrakcje od muzyki na żywo, różnorodnych restauracji po bary ze striptizem i możliwość zakupu gazu rozweselającego. Dodatkowo nie brakuje miejsc gdzie można kupić marihuane, która od 2022 roku jest w Tajlandii zalegalizowana. Transport w Bangkoku jest bardzo bardzo dobrze rozwinięty, wszędzie można się dostać przez metro, choć poruszanie się taksówkami też nie jest drogie (koniecznie trzeba zainstalować aplikacje “Grab” chociażby żeby sprawdzić cenę kursu, w Azji, niestety taksówka dla turysty który nie zna cen może być bardzo droga, Azjaci bardzo często wykorzystują tą niewiedzę). Bangkok ma klimat tropikalny, charakteryzujący się wysokimi temperaturami przez większość roku. Sezon deszczowy trwa od maja do października. Średnia roczna temperatura to 28.4 C uważany jest za jedno z najcieplejszych miast świata.

Zachód słońca widziany z przejścia nadziemnego w nowoczesnej dzielnicy Ratchathewi

Bangkok- atrakcje turystyczne

Tak jak pisałem wcześniej oprócz nowoczesnych drapaczy chmur, które również mogą zachwycić każdego turystę, w mieście znajduje się dużo historycznych obiektów, na które warto zwrócić uwagę. Ilość turystów przemierzających ulice Bangkoku również świadczy o tym, że w mieście nie można się nudzić. Poniżej opisze atrakcje które znajdują się zarówno w mieście jak i w jego obrzeżach. Ja miałem to szczęście podróżowania z tajką która urodziła się w Bangkoku i z przyjemnością pokazywała mi swoje miasto i jego okolice, natomiast w mieście nie brakuje biur podróży, które oferują jedno lub kilkudniowe wycieczki do bliskich lub dalszych destynacji z Bangkoku.

Pałac Wielki

Za mną Pałac Wielki

Pałac Wielki (Grand Palace) to zdecydowanie najważniejsza atrakcja turystyczna Bangkoku, jeden z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków Tajlandii. Pałac Wielki został zbudowany w 1782 roku przez króla Ramę I, pierwszego monarchy z dynastii Chakri, który przeniósł stolicę z Thonburi do Bangkoku. Pałac pełnił rolę oficjalnej rezydencji królewskiej do początku XX wieku. Pałac Wielki to imponujący kompleks budynków o różnych stylach architektonicznych, od tradycyjnej tajskiej po wpływy europejskie. Znajdują się tu liczne świątynie, pałace, dziedzińce i pomniki.

Jedno z wejść do świątyni w kompleksie Pałacu Wielkiego
Za mną Dusit Maha Prasat jeden z najstarszych budynków kompleksu pałacowego pełnił ważne funkcje ceremonialne, zwłaszcza związane z królewskimi uroczystościami.

W kompleksie Pałacu Wielkiego znajduje się Świątynia Szmaragdowego Buddy (Wat Phra Kaew), Jedna z najważniejszych świątyń buddyjskich w Tajlandii, mieszcząca posąg Szmaragdowego Buddy, który jest jednym z najświętszych obiektów w kraju. W kompleksie miały miejsce miały miejsce ważne uroczystości państwowe, takie jak koronacje i ślub królewski. Wokoło Pałacu znajduje się wiele tuktuków którymi można się przejechać, choć cena tuktuka w Tajlandii zawsze jest kilkukrotnie wyższa niż normalnej taksi to myślę że warto choć raz się nim przejechać będąc w Tajlandii. W Pałacu Wielkim obowiązuje odpowiedni strój tj. długie spodnie i brak odsłoniętych ramion, przy wejściu można zakupić długie spodnie jeśli ktoś wybrał się do Pałacu w krótkich spodenkach.

Świątynia Wat Suthat Thepwararam i wielka huśtawka

Świątynia Wat Suthat Thepwararam i modlące się osoby przed posągiem Buddy.
Wielka huśtawka

Sao Ching Cha” czyli wielka huśtawka znajduje się tuż obok świątyni Wat Suthat. Huśtawka została zbudowana w 1784 roku za czasów Króla Rama I i jest wysoka na 21,15 metra. W dawnych czasach podczas ceremonii bramińskich w połowie grudnia, po głównych zbiorach ryżu, obchodzono tak zwane święto dziękczynienia – według wierzeń bóstwo Phra Isuan schodziło każdego roku z nieba na 10 dni, a pospólstwo przez ten czas miało je zabawiać. Dlatego przeważnie czterech młodych ludzi próbowało się rozhuśtać do poziomu około 24 metrów, tam był zawieszony bambusowy kij z workiem, w którym były srebrne monety (o wartości dzisiaj 12 BHT – 1,2zł) uczestnik zabawy musiał go złapać zębami. Tradycję tę zaprzestano w 1932 roku, ponieważ zabawa na Wielkiej Huśtawce doprowadziła do paru zgonów i ciężkich obrażeń ciała uczestników. Od 1784 roku huśtawka przechodziła parę renowacji i rekonstrukcji, ostatnia była w 2004 roku – jej słupy są teraz ze złotego drewna tekowego, jej styl architektoniczny jest niezmieniony od lat.

Świątynia Wat Suthat Thepwararam to jedna z najważniejszych świątyń buddyjskich w Bangkoku. Budowę świątyni rozpoczął król Rama I w 1807 roku, jednak prace kontynuowano przez kilka dziesięcioleci, a ukończono je za czasów jego wnuka, Rama III. Świątynia jest jedną z najstarszych w Bangkoku. W świątyni znajduje się jeden z najważniejszych posągów Buddy w Tajlandii (Posąg Buddy Phra Si Sakyamuni), Phra Si Sakyamuni. Posąg ten został przeniesiony z Ayutthaya, poprzedniej stolicy Tajlandii.

Posągi Buddy w kompleksie Świątyni Wat Suthat Thepwararam

Świątynia Wat Mangkon Kamalawat

Posąg Buddy w świątyni Wat Mangkon Kamalawat
Piękne czerwone lampiony w świątyni Wat Mangkon Kamalawat

Wat Mangkon Kamalawat, znana również jako Wat Leng Noei Yi, to jedna z najważniejszych chińskich świątyń buddyjskich w Bangkoku. Jest to świątynia buddyjska o mocnych wpływach chińskich, a jej architektura i dekoracje odzwierciedlają tradycje chińskiego buddyzmu. Świątynia znajduje się w dzielnicy Chinatown (Yaowarat). Została założona w 1871 roku przez grupę chińskich imigrantów z prowincji Guangdong w Chinach. Świątynia była pierwotnie miejscem kultu dla buddyjskich mnichów chan (zen) z Chin. Wat Mangkon Kamalawat jest miejscem licznych ceremonii religijnych i festiwali, zwłaszcza podczas chińskiego Nowego Roku. Podczas tych uroczystości świątynia przyciąga wielu wiernych i turystów.

Poniżej nabożeństwo w świątyni akurat na które akurat natrafiłem.

Nabożeństwo w świątyni Wat Mangkon Kamalawat

Świątynia Wat Traimit (świątynia złotego Buddy)

Złoty Budda w świątyni Wat Traimit

Wat Traimit inaczej świątynia złotego Buddy znajduje się w dzielnicy Chinatown. Główną atrakcją świątyni jest posąg Buddy wykonany z czystego złota. Posąg ten ma wysokość około 3 metrów i waży około 5,5 ton. Jest to największy na świecie posąg Buddy wykonany z czystego złota. Historia posągu jest bardzo ciekawa. W wieku XVIII podczas wojny birmańskiej celem odwrócenia uwagi posąg został pokryty gipsem, podczas wojny Birmańczycy zwykli rabować złoto i klejnoty ze świątyń. W 1762 roku Ayutthaya upadła, Birmańczycy doszczętnie zniszczyli i splądrowali stolice, jednak posąg Złotego Buddy pozostał nieruszony. Po powstaniu Bangkoku (XVIII w.) Krół Rama I zarządził przywiezienie przeróżnych statuetek Buddy do nowej stolicy kraju. Podczas transportu posąg spadł na ziemie krusząc gips, odsłaniając złoty rdzeń posągu.

Świątynia Wat Traimit

Ulica Khao San

Ulica Khao San

Słynna ulica Khao San w Bangkoku jest centrum imprezowym miasta. Znajduje się w dzielnicy Banglamphu która nazywana jest wioską turystyczną, można tutaj znaleźć tanie hotele, przyjemne restauracje i dużo barów z muzyką na żywo. Dzielnicę Banglamphu zdecydowanie opanowali budżetowo podróżujący turyści. Ja pomimo tego, że zdecydowanie bardziej wole lokalne, autentyczne miejsca, to jednak dzielnica Banglamphu przypadła mi do gustu szczególnie Santi Chai Prakan Park nad rzeką Menamm, w którym lubiłem przesiadywać. Niedaleko parku w kierunku południowym znajduje się port gdzie można kupić bilet i zwiedzać Bangkok płynąc promem. Rejs trwa około godziny, realizowane są różne przystanki, gdzie można wyjść pozwiedzać na przykład drugi brzeg rzeki i potem na tym samym bilecie wrócić na miejsce startu.

Podczas zwiedzania Bangkoku na promie

Chinitown (Yaowarat)

Chinatown w Bangkoku
Ulica Yaowarat

Chinatown w Bangkoku to jedno z moich ulubionych miejsc w tym mieście. Szczególnie w nocy zaczyna tętnić życiem, można kosztować różnych potraw i przysmaków zarówno kuchni chińskiej jak i tajskiej. Osiedle chińskie, znane jako Yaowarat, zostało założone w 1782 roku, krótko po tym, jak król Rama I przeniósł stolicę do Bangkoku. Chińscy imigranci osiedlili się wzdłuż rzeki Chao Phraya, zakładając dzielnicę, która z czasem stała się znana jako Chinatown. Jest on jedną z największych na świecie. Obejmuje nie tylko główną ulicę Yaowarat, ale wiele mniejszych, bocznych uliczek w których można się zgubić.

Jedna z bocznych uliczek na Chinatown w Bangkoku

Mahanakhon SkyWalk

Ja na stojący na szklanej podłodze 314 metrów nad poziomem gruntu na panoramicznym tarasie widokowym- Mahanakhon SkyWalk

Jedną z ciekawszych atrakcji Bangkoku jest również Oszklony, 78-piętrowy wieżowiec, w którym mieszczą się pokoje hotelowe i sklepy, z tarasem widokowym na wysokości 314 mKing Power Mahanakho. Jest to najwyżej położony panoramiczny (360 stopni) punkt widokowy w całej Tajlandii. Miałem już okazję chodzić po szklanej podłodze położonej na podobnej wysokości w George Town w Malezji, ale zawsze są to dla mnie duże emocje i walka ze stresem, ale myśle że warto się sprawdzić i się przespacerować podniebnym pasażem. Na tarasie widokowym znajduje się również restauracja, myślę, że może to być ciekawa opcja na romantyczny wypad o zachodzie słońca. Nie jest to tania atrakcja kosztuje 880 tajskich batów, czyli około 100 zł, ale zdecydowanie polecam, szczególnie ze względu na szklaną podłogę zawieszoną na wysokości 314 metrów.

Na tarasie są kanapy na których można odpocząć i podelektować się pięknym widokiem na Bangkok, po zakupie biletu mamy dowolną ilość czasu jaki możemy tam spędzić.
Z zewnątrz budynek King Power Mahanakho posiada również ciekawą i nowoczesną architekturę.

Bangkok- okolice

Turyści którzy zatrzymali się w Bangkoku nie są skazani na spędzaniu wolnego czasu tylko i wyłącznie w tej dużej metropolii. W samym Bangkoku znajduje się wiele biur podróży, które oferują różnorakie atrakcje. Poniżej opisze najważniejsze atrakcje poza Bangkokiem które miałem okazje zwiedzić.

Ayutthaya- była stolica Tajlandii

Przy pozostałościach świątyni Wat Maha That w Ayutthaya

Ayutthaya to historyczne miasto w środkowej Tajlandii, około 80 kilometrów na północ od Bangkoku. Jest znana z bogatej historii i byłego statusu stolicy Królestwa Ayutthaya, jednego z najważniejszych królestw w regionie Azji Południowo-Wschodniej. Założona w 1350 roku, Ayutthaya stała się stolicą Królestwa Ayutthaya i pozostawała nią przez prawie 400 lat, aż do momentu, gdy została zdobyta przez armię birmańską w 1767 roku. To było ważne królestwo w regionie Azji Południowo-Wschodniej i odgrywało kluczową rolę w handlu, kulturze i polityce. W Parku Historycznym Ayutthaya znajdują się liczne ruiny świątyń, pałaców, prangów (wież buddyjskich) i innych zabytkowych struktur. W parku można zwiedzić wiele ważnych świątyń (a raczej ich pozostałości), takich jak Wat Mahathat, Wat Phra Si Sanphet, Wat Ratchaburana, Wat Chaiwatthanaram i wiele innych. Park Historyczny Ayutthaya jest również miejscem różnych świąt i ceremonii, zwłaszcza związanych z buddyjskimi tradycjami i dziedzictwem.

Głowa Buddy w Korzeniach jest najbardziej popularnym miejscem w Ayutthaya, znajduje się w świątyni Wat Mahathat

Nie jest jasne, jak dokładnie głowa Buddy trafiła w korzenie drzewa, ale uważa się, że wydarzenie to miało miejsce podczas inwazji birmańskiej w 1767 roku. Podczas ataku miasto Ayutthaya zostało zniszczone, a wielu posągom i budowlom wyrządzono szkody. Jedna z teorii mówi, że po zdobyciu miasta przez Birmę, posąg Buddy został zniszczony, a jego głowa upadła na ziemię. Następnie korzenie drzewa otoczyły głowę, tworząc to unikalne ujęcie. Głowa Buddy w Korzeniach stała się symbolicznym obiektem, reprezentującym trwałość i spokój w obliczu przemijania czasu i zniszczeń wojennych. To jednocześnie obiekt szacunku i pamięci. Głowa Buddy w Korzeniach staje się ważnym miejscem kultu i pielgrzymek dla wielu wyznawców buddyzmu.

Przy świątyni Wat Maha That w W Parku Historycznym Ayutthaya
Rozległy teren pragnów (wież w których przechowuje się relikwie)

Pattaya i wyspa Ko Lan

Za mną piękna plaża Tawaen i turkusowa woda na wyspie Ko Lan
Pattaya Beach

Szczerze powiedziawszy w Pattai nie spędziłem dużo czasu, znajoma tajka postanowiła zabrać mnie na wyspę Ko Lan. Promy wypływają z dużą częstotliwością z portu w Pattai, rejs do oddalonej około 7 kilometrów wyspy Ko Lan trwa około 30 minut.

Pattaya jest oddalona od Bangkoku około 150 km. Miasto zamieszkuje około 320 tysięcy ludzi wraz z obszarem aglomeracji. W latach 60. XX wieku Pattaya była małą rybacką wioską, do rozwoju miejscowości jako ośrodka turystycznego przyczynili się m.in. amerykańscy żołnierze, którzy szukali w okolicy wypoczynku po walkach w Wietnamie. Najpopularniejszą plażą jest Pattaya Beach to miejsce, gdzie znajduje się tętniąca życiem promenada, sklepy, restauracje i wiele innych atrakcji. Jest to również popularne miejsce do uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing czy nurkowanie. Na uwagę zasługuje Świątynia Prawdy (Sanctuary of Truth) To olbrzymie drewniane sanktuarium, które wznosi się na wysokość około 105 metrów. Cała struktura jest w pełni wykonana z drewna i ozdobiona rzeźbami i ornamentami przedstawiającymi motywy hinduskie i buddyjskie.Budowla została rozpoczęta w 1981 roku i jest nadal rozbudowywana. Niestety nie mieliśmy czasu zwiedzić tej świątyni, bardzo żałuje, może następnym razem.

Pattaya to również a może przede wszytkim bogate miejsce rozrywki po zachodzie słońca. znana jest z różnorodnych spektakli artystycznych, w tym kolorowych Cabaretów takich jak Tiffany’s Show i Alcazar Cabaret Show, walk muai thai w barach i różnorodych dyskotek na Walking Street. Jest to jedno z najbardziej znanych miejsc na światowym poziomie, jeśli chodzi o życie nocne.

Walking street w Pattai krótko przed zmrokiem

Ko Lan (lub Koh Larn) to mała wyspa położona u wschodnich wybrzeży Zatoki Tajlandzkiej, niedaleko Pattaii. Jest popularnym miejscem wycieczek jednodniowych z Pattaii. Ko Lan słynie z pięknych plaż o białym piasku i krystalicznie czystej wodzie. Kilka z popularnych plaż na wyspie to Tawaen Beach, Samae Beach, Nual Beach i Wong Amat Beach. Na miesjcu polecam wypożyczyć skuter by objechać całą wyspę zwiedzając przy tym kilka ciekawych miejsc i punktów widokowych jak the Windmill Viewpoint albo podziwiać posąg wielkiego Buddy przy innym punkcie widokowym. Powierzchnia wynosi około 7 km², więc objechanie jej skuterem zajmuje około 1-2 godzin. Po aktywnym zwiedzaniu wyspy można udać się na jedną z plaż na lunch i należyty wypoczynek w bardzo relaksacyjnym klimacie.

Widok z punktu widokowego Windmill Viewpoint
Zasłużony relaks na Samae beach wyspa- Ko Lan

Floating Market (pływające targowisko)- Damnoen Saduak i Amphawa

Damnoen Saduak floating market

Pływające targowiska to również jeden z żelaznych punktów do odwiedzenia na jednodniową wycieczkę z Bangkoku. Ja odwiedziłem dwa najpopularniejsze pływające targi, które znajdują się w niedalekiej odległości od siebie- Damnoen Saduak i Amphawa, ale pływających marketów wokół Bangkoku jest conajmniej kilka.

Damnoen Saduak floating market– to jedno z najbardziej znanych targowisk pływających w Tajlandii. znajduje się około 100 km na zachód od Bangkoku, w prowincji Ratchaburi. To klasyczne targowisko pływające, gdzie handlarze oferują swoje produkty na łodziach przemieszczających się po kanałach. To miejsce jest symbolem tradycyjnego tajskiego handlu wodnego. Na targowisku można zakupić świeże owoce, warzywa, przyprawy, rękodzieła, pamiątki oraz różnorodne gotowe jedzenie tajskie. Dla turystów dostępne są rejsy łodziami po kanałach, co pozwala im zobaczyć różne części targowiska i zakupić lokalne produkty.

Panie na łodziach sprzedające świeże owoce
Ja na łodzi kupując bardzo popularne w Tajlandii lody kokosowe sprzedawane w skorupie kokosa z dużymi kawałkami tego owoca.

Amphawa floating market– znajduje się zaledwie 14 kilometrów od Damnoen Saduak floating market. Jest jednym z najbliższych targowisk pływających dla mieszkańców i turystów w Bangkoku. Targowisko to jest zazwyczaj otwarte w piątki, soboty i niedziele. Najlepszy czas na wizytę to po południu i wieczorem, kiedy wiele łodzi zamienia się w przytulne restauracje, a atmosfera staje się szczególnie urokliwa. Amphawa słynie z tego, że jest jednym z nielicznych targowisk pływających, które działa także w nocy. Oferuje to wyjątkowe doświadczenie zakupów i jedzenia w romantycznym otoczeniu latarni i światełek. Polecam również rejs łodzią który trwa około godziny po kanałach, gdzie z trochę innej perspektywy można zobaczyć życie w drewnianych, tradycyjnych domach.

Amphawa floating market
Podczas rejsu łodzią- Amphawa floating market

Podsumowując

Chociaż przyznam się, że Bangkok nie jest moim ulubionym miastem, ale to głównie dlatego, że nie lubie hałasu i dużych metropolii, to na pewno warto to miejsce odwiedzić, chociażby na swoją wartość historyczno-kulturową. Jak pisałem powyżej Bangkok oferuje wiele różnorodnych atrakcji, od historycznego Pałacu Wielkiego z XVIII wieku, przez liczne buddyjskie świątynie po miejsca rozrywki jak ulica Khao San czy Mahanakhon SkyWalk skąd rozpościera się piekny widok na miasto. Poza granicami miasta w niedalekiej odległosci można zwiedzać byłą stolicę Tajlandii- Ayutthaya, liczne pływające markety czy urokliwe wyspy jak Ko Lan. Dodatkowo o czym już pisałem wcześniej być może jesteśmy skazani na Bangkok bo, bardzo często jest to pierwszy przystanek turystów z Europy gdyż to tutaj znajduje się popularne duże międzynarodowe lotnisko obsługujace loty na trasie Europa- Azja. Na Bangkok i okolicę zostawiłbym sobie maksymalnie kilka dni, to zdecydowanie wystarczy bo dosyć dobrze wyeksplorować miasto. Po aktywnym zwiedzaniu Bangkoku proponowałbym zamówić lot na Phuket (lot 1 h i 20 min) by trochę odpocząć od miejskiego zgiełku. Co robić na Phuket? Dowiecie się przy kolejnym moim wpisie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *