Recenzje książek

Tomasz Michniewicz – przegląd książek

Tomasz Michniewicz jest jednym z moich ulubionych, jak nie ulubionym podróżnikiem młodego pokolenia. Imponuje mi w nim to, że pomimo młodego wieku, ma za sobą wiele nagród i wyróżnień. Za reportaż o więzieniu w (San Quentin w Kalifornii) otrzymał główną nagrodę w kategorii radio na  Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów Mediatravel. Był również nominowany do nagród National Geographic Travelery 2011 w kategorii Inicjatywa Społeczna Roku za prowadzoną akcję ratowania czarnych nosorożców afrykańskich.

Od 2015 roku prowadzi galę finałową rozdania nagród podróżniczych Kolosy.

Tomasz Michniewicz ma również w swoim dorobku zbiór kilku książek. Na nich właśnie chciałbym się skupić w tym wpisie, bo na pewno każda z nich, w większym lub mniejszym stopniu zasługuje na uznanie. Tomasz Michniewicz imponuje przede wszystkim oryginalnym podejściem do tematu i swoimi głębokimi przemyśleniami i refleksjami. Poniżej przedstawiam recenzje książek od najmniej rekomendowanych przeze mnie, do najbardziej. Dodam tylko, że niemniej każdą książkę warto przeczytać.

Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów, 2011

Książka w telegraficznym skrócie opowiada o pogoni za pieniędzmi. Nie takimi zwykłymi pieniędzmi jak wielu z nas goni, pracując w nadgodzinach czy przyjmując dodatkowe zlecenia. To książka o fortunach, górach pieniądzy i skarbów. O śmiałkach którzy często łamiąc prawo i narażając się na więzienia lub nawet kare śmierci próbowali odnaleźć zaginione skarby. Ciekawe jest to, że to było naprawdę. Żadna z tych historii nie jest wyssana z palca. Każda z przytoczonych przez autora opowieść, ma swoje poparcie w dokumentach historycznych. Oprócz licznych legend, które również jako tło są tam przytaczane. Książka czasem przerażająca ale też obrazująca jak wyglądają np. prowincjolane więzienia w Azji.

Warto przeczytać, szczególnie jak ktoś lubi filmy czy ksiązki typu Indiana Jones, i o ile w fimie mamy do czynienia z fabułą tworzoną przez reżysera, to w książce, opowiedziane historie działy się NAPRAWDĘ!

Samsara. Na drogach, których nie ma, 2010

Samsara czyli w hinduizmie, dźinizmie i buddyzmie termin dosłownie oznacza nieustanne wędrowanie, czyli kołowrót narodzin i śmierci, cykl reinkarnacji, któremu od niezmierzonego okresu podlegają wszystkie żywe istoty włącznie z istotami boskimi (dewy). Po każdym kolejnym wcieleniu następne jest wybierane w zależności od nagromadzonej karmy.

Tytuł książki trafnie opisuje jej zawartość. Autor opisuje w niej swoją wędrówkę (głównie autostopową) po Azji środkowo- wschodniej. Co jest bardzo interesujące w motywacji autora do opisywania rzeczywistosci, to to, że chce on nam pokazać świat oczami lokalnej społeczności. Stara się rozmawiać z ludźmi na miejscu. Obserwować jak się zachowują, co ich różni od nas Europejczyków, Jak postrzegają otaczającą ich rzeczywistość. W książce możemy znaleźć wiele opisów miejsc z prowincjolanych Indii. Wszystko okraszone jest wieloma zdjęciami.

Książka bardzo ciekawa dla osób, które są zainteresowane tematyką Azji środkowo- wschodniej. Również może być to dobry poradnik jak podróżować po tym rejonie świata autostopem. Pokazane są mapki, tipy jak należy i nie należy podróżować. Atostop to dalej jedna z popularniejszych metod podróżowania.

Swoją drogą. Opowieść o trzech podróżach po inne życie, 2014

Swoją drogą to książką pełna przemyśleń, reflekcji. Autor przemierza trzy, zupełnie różne od siebie rejony świata. Dżungla w Afryce, Arabia Saudyjska i Stany Zjednoczone. Dodatkowo zabiera ze sobą w podróż jakże ważne dla siebie, ale zupełnie inne osoby. Swoją żonę, ojca i przyjaciela. I już to co charakterystyczne dla autora są jego przemyślenia w każdej z tych podróży. Czyli jak różny jest świat. Nie jest wcale ani gorszy ani lepszy, po prostu inny, od tego co na co dzień widzimy.

Świat równoległy, 2015

Świat równoległy, jest książka bardzo brutalną. Autor bierze pod lupę turystykę szeroko rozumianą. Pokazuje obrazy których nigdy nie zobaczy typowy turysta. Niebiańskie malediwy, a po drugiej stronie podatek turystyczny czyli oddalone o kilka kilometrów wyspę śmieci. Autor bardzo brutalnie mówi o tym co się robi dzisiaj dla pieniędzy. Jak bardzo często źle traktowane są zwierzęta, aby turyści mogli zrobić sobie zdjęcie ze lwem lub przejechać się na od urodzenia ciężko i brutalnie tresowanym słoniu. Świat równoległy przede wszystkim edukuje. Dlaczego mamy się bać muzułmanów? Bo media nam powiedziały że są źli? Kiedy wcale tak nie jest. Autor przemierza odległe rejony Pakistanu, by dowiedzieć się jaka jest prawda.

Książka szokuje. Ale również przekazuje rzeczy o których często się nie mówi, nie pokazuje. Autor stoi w jawnej opozycji do większości dziennikarzy, którzy szukają bardzo często taniej sensaji i powiedzmy sobie szczerze- oszukują ludzi.

Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata, 2018

Chrobot. osobiście jest moim faworytem. To najnowsza książka Tomasza Michniewicza z 2018 roku. Książka opisuje życie ludzi dorosłych, każdy z innego zakątka Świata ( Ugandy, USA, Kolumbii, Indii, Finlandii, Zimbabwe i Japonii). To wspomnienia każdej z nich, z każdego okresu życia. Począwszy od najwcześniejszych lat młodości, a kończąc na aktualnym “ustabilizowanym” okresie swojego życia. Książka jest mapą po kulturach z każdego rejonu świata. Pozwala nam lepiej zrozumieć innych ludzi, ich zachowania. Na zachowanie każdego z nas składa się wychowanie i przede wszystkim kultura w której wyrastamy. Chrobot opisuje ludzi żyjących w tych samych czasach, ale postępujących zupełnie inaczej. Te osoby nigdy się nie spotkały.

Chrobota czyta się szybko. Jest to opis życia życia zwykłych ludzi. Ale jak niezwykle przedstawiony i otwierający oczy na to co poza naszą kulturą, krajem.

Podsumowanie

Książki Tomasza Michniewicza są po prostu dobre i każdą z nich warto przeczytać. To co jest charakterystyczne w narracji i sposobie przedstawiania świata przez autora, to chęć dotarcia tam gdzie nikt nie dotarł. To chęć pokazania prawdy za wszelką cenę. Jakkolwiek ta prawda miałaby wyglądać. To jak jest naprawdę przyświeca autorowi w każdej książce. Każda książka okraszona jest osobistymi przemyśleniami autora, które pociągają do myślenia czytelnika. Każda książka (oprócz Chrobota) również zawiera w sobie sporo fotografii, które pozwalają poczuć się nam tak jakbyśmy to my byli w dżungli lub Indiach.

Czas to jedyny zasób w życiu, którego nie można odzyskać. Pieniądze, miłość, szczęście- to wszystko przychodzi i odchodzi. Ale nie czas. Tomasz Michniewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *