Podróże- skąd brać na nie pieniądze?

W dzisiejszych czasach wielu ludzi chce podróżować. Stało się to modne, co mnie bardzo cieszy, bo to świadczy o dużej otwartości ludzi do świata w którym żyją. Stąd również w sieci możemy znależć wiele informacji na temat miejsc do których chcemy lecieć czy jak sobie poradzić w podróży żeby nie zginąć. Tutaj polecam aplikacje iPolak, którą można pobrać na androida, iOS i Windows Phone. Aplikacja została stworzona przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i zawiera wszelkie pomocne informacje o kraju do którego chcemy się wybrać, w tym numery alarmowe i adresy ambasad polskich. Więcej o aplikacji iPolak tutaj: https://komorkomat.pl/ipolak-pozwoli-poczuc-sie-bezpieczniej/ . Jednak aby podróżować potrzebujemy pieniędzy, to jest fakt. Jeśli ktoś mówi że podróże nic nie kosztują i że podróżuje za darmo, to zastanowiłbym się poważnie nad sensownością takiej wypowiedzi. Oczywiście są podróżnicy, którzy pracują w miejscach które odwiedzają, wtedy można powiedzieć, że podróż kosztuje ich pracę którą w podróży wykonują. Robić można wiele rzeczy. Można być barmanem, kelnerem, sprzątaczem, czy robić za białasa który popija piwo za pieniądze (to fakt, przytaczał tą historię jeden z podróżników, sens picia piwa za pieniądze jest taki, że biały człowiek pijąc piwo w barze powoduje, że knajpa staje się od razu bardziej renomowana, a przez to zaczyna przynosić zyski ze zwiększonej aktywności turystów którzy do niej przychodzą). Ale gdy ktoś taki jak np. ja, który niekoniecznie chce pracować na miejscu destynacji, i przy okazji nie zarabia kokosów i nie otrzymał milionowego spadku po babci, ale lubi dużo podróżować, to co powinien zrobić? Odpowiedź jest prosta: Podróżować tanio.

Jak podróżować tanio?

Każdy amator podróży z reguły ściera się z dwiema barierami: czas i pieniądze. Każdą z tych barier da się skruszyć, jeśli odpowiednio się podejdzie do tematu. Czas w odróżnieniu od pieniędzy przemija bezpowrotnie. W kontekście podróży, to kwestia ustalenia priorytetów i umiejętne zagospodarowanie swoimi obowiązkami. Mówiąc krótko, jeśli się postaramy to czas się znajdzie. Druga bariera to pieniądze. Tutaj mamy większy wpływ na ten zasób. Pieniądze przychodzą i odchodzą, dzisiaj mamy wiele możliwości ich pomnażania poprzez np. lokaty, fundusze różnego rodzaju, dywersyfikacje pracy czy obniżeniu inflacji życia, czyli mówiąc krótko oszczędzaniu. Temat oszczędzania doskonale opisał Michał Szafrański w swojej książce finansowy ninja którą bardzo polecam przeczytać. Ale tanio podróżować można nie tylko poprzez oszczędzanie. Można tanio podróżować poprzez pewne sposoby zarządzania swoimi podróżami. Poniżej opisze kilka sposobów, jak podróżować tanio:

  • Zamawiaj loty z wyprzedzeniem, jeśli chcesz gdzieś polecieć tu i teraz to z reguły zapłacisz więcej. Chyba, że linia lotnicza chce się pozbyć biletów i wtedy można trafić na tak zwane lasty. Pomocne może być obserwowanie takich stron jak wakacyjni piraci, travel hero, tanie loty czy fly for free które skupiają się na wyłapywaniu tanich pul biletów w większych liniach lotniczych, terminy są bliskie, jak i odległe. Ważną zasadą jest kupowanie biletu NATYCHMIAST jeśli widzimy okazje, a później brać wolne w pracy, często tanie bilety są tanie TYLKO przez kilka godzin.
  • Lataj z bagażem podręcznym może brzmi to dziwnie, szczególnie dla damskiej części czytelników. Ale spotkałem na swej drodze wielu podróżników, którzy podróżowali po Kolumbii i innych częściach Świata z małym bagażem. Można? Można. Gra jest warta świeczki, można bowiem zaoszczędzić od 30 do do nawet 500 zł.
  • Auto stop jest zdecydowanie najtańsza formą podróżowania. O korzyściach podróży autostopowej musiałbym zrobić osobny wpis, bo naprawdę jest ich wiele. Jest to wciąż bardzo popularna forma podróżowania, ale zarezerwowana dla lekkoduchów. Bo nigdy nie wiesz czy biorąc dwutygodniowy urlop uda Ci się na czas wrócić do pracy. Jednak samą metodę bardzo polecam i co najważniejsze podróżujesz za darmo, lub za niewielką opłatą (zależy od kraju, bo nie wszędzie autostop jest z założenia bezpłatną formą transportu jak np. w Polsce).
  • Unikaj lotów w weekendy i święta no niestety, większość ludzi wtedy nie pracuje, a linie lotnicze nie są głupie i specjalnie podnoszą ceny lotów w tym okresie. Najlepszy okres na zamawianie lotów to początki lub środki tygodnia, z powrotami jest tak samo, choć czasem zdarza się, że lot powrotny w sobotę jest tani.
  • Lataj poza sezonem najdroższej jest od maja do sierpnia, potem ceny lekko spadają. Z obserwacji wiem, że styczeń i luty są najtańszymi miesiącami na latanie. A co jeśli ktoś jak ja uwielbia słońce? Rozwiązaniem są loty na południe :). Mówię tu o Europie. Inne kontynenty rządzą się swoimi prawami. Np w Azji znaczenie może mieć sezon deszczowy i tak zasada jest odwrócona, w sezonie czyli listopad-marzec (pora niedeszczowa) loty są tanie. Najtańszy miesiąc to Grudzień. Ważna jest dokładna analiza cen z wyprzedzeniem. Polecam Skyscaner, można utworzyć tutaj alerty i będziemy dostawali powiadomienia na maila z obniżką bądź podwyżka ceny za lot do konkretnej destynacji.
  • Zamów kartę Revolut w przeszłości każda moja zagraniczna podróż zaczynała się od wizyty w kantorze. Oczywiście kiedyś nie było innego wyjścia zdobycia obcej waluty. Teraz, chodzenie do kantoru jest moim zdaniem okradaniem siebie w biały dzień. Kartą Revolut można płacić w każdej walucie, na całym świecie i uwaga: bez prowizji, która jak się domyślamy, jest większa lub mniejsza w kantorach. Wiem że obecnie banki prześcigają się w produktach kart bankomatowych, stworzonych z myślą o zagranicznym podróżowaniu. Ale Revolut jest jednak ze mną już łądnych parę lat i nigdy mnie nie zawiódł. Można pobrać również bezpłatną aplikacje na telefon, gdzie w wygodny sposób przeanalizujemy nasza historię płatności czy wyślemy pieniądze znajomym jednym przyciskiem. Można również zainstalować tam swoją kartę i płacić telefonem. Koszty: zamówienia i posiadania karty 0 zł.
  • Śpij w tanich hostelach lub na Couchsurfingu. Jeśli lubisz wolność i niezależność, lub chcesz pobyć sam, polecam wyszukanie taniego hostelu na bookingu. Moim ulubionym filtrem jest sortowanie ceny od najniższej :D. Można tam znaleźć noclegi od kilku złotych (dosłownie). Jeśli chcesz poznać inne osoby, dowiedzieć się więcej od lokalsa, czy zobaczyć jak mieszka typowa osoba np w Indonezji, to bardzo rekomenduje Couchsurfing. To portal gdzie można znaleźć hosta, a więc nocleg za darmo. Oczywiście warto dać gospodarzowi jakiś mały upominek.

Podsumowując

Podróżować może nie można za darmo, ale szczególnie w dzisiejszych czasach można to robić za małe pieniądze. Mam nadzieję, że kilka moich porad ułatwi Wam podróżowanie poprzez obniżenie kosztów samej podróży. Mi samemu udaje się podróżować 2, 3 razy w miesiącu, a jak wspomniałem wcześniej, nie zarabiam kokosów. Tanią formą podróży jest również blablacar. Nie wspomniałem o niej wyżej bo skupiłem się na lotach. Jeśli masz miejsce w aucie i jedziesz popularną trasą, to ogłoś swój przejazd. Ochronisz środowisko i zaoszczędzisz pieniądze :). Oszczędzając jednak pieniądze i stając przed dylematem: jechać czy nie jechać, pamiętajmy o jednym:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: