AzjaTurcja

Alanya- stolica tureckiej turystyki

Jeszcze na początku XX wieku Alanya była skromną wioską rybacką, jednak do naszych czasów rozrosła się na tyle, że możemy mówić o niej „stolica wakacyjna”. Obecnie Alanye zamieszkuje 333 tysiące mieszkańców. Podczas sezonu wakacyjnego można tu spotkać wielu Polaków, jednak największą liczbę obcokrajowców w tym mieście zdecydowanie stanowią Rosjanie, którzy również mają tu swoje dzielnice gdzie żyją w swoich mieszkaniach. W tych miejscach banery sklepowe i wszystkie napisy na ulicy są po rosyjsku, w związku z czym można czasem się zapomnieć, że się jest w Turcji. Analya ciągnie się wzdłuż wybrzeża przez około 13 kilometrów, a centrum jej jest bardzo małe. Należy o tym pamiętać podczas wyjazdów zorganizowanych z biurami podróży, warto zwrócić uwagę gdzie dokładnie znajduje się nasz hotel. Ja mieszkałem przez tydzień w ścisłym centrum, a drugi tydzień w miejscu oddalonym od centrum o ponad 4 kilometry. Alanya zasymilowała jakiś czas temu również wioski leżące w jej sąsiedztwie, więc można powiedzieć, że Alanya Alanyi nie równa. I tak ścisłe centrum wysycone jest barami z karaoke i głośną muzyką (centrum nigdy nie śpi), jednak poza centrum, stoją głównie duże hotele i kurorty z dwiema ulicami na krzyż, słowem- nie dzieje się nic.

Pięknie podświetlony hotel w którym mieszkałem przez pierwszy tydzień- po lewej- ścisłe centrum Alanyii. Hotele w nocy świecą jak choinki na święta.
Zachód słońca z mojego mieszkania poza centrum Alanyi. Za tą górą znajduje się centrum i słynna plaża Kleopatra.

Atrakcje

Alanya to głównie plaże, jasnożółty piasek i ciągnąca się w nieskończoność plaża, przy której znajduję się wiele barów, które na pewno służą sielskiemu, leniwemu odpoczynkowi, jednak plaża, dyskoteki i stuprocentowo piękna pogoda to nie wszystko co Alanya jest w stanie zaoferować turystom.

Seldżucki zamek z XIII wieku

Zdjęcie ze szczytu zamku w Alanyi

Zamek położony jest na wysokości 250 m.n.p.m. z trzech stron otoczony jest morzem. Stanowił on centrum militarne i administracyjnym całego regionu. Obecnie zamek jest zdecydowanie największa atrakcją miasta. Na teren zamku można wjechać gondolą, samochodem, lub wejść pieszo. Jednak najpopularniejszą formą transportu na jego szczyt jest wlaśnie gondola. Na szczycie w bliskim sąsiedztwie zamku znajduje się meczet i najstarsze w Alanyi zabudowania, sklepy z pamiątkami i małe restauracje. Mur obronny zamku najlepiej jest oglądać z wycieczki łodzią (w dalszej części artykułu). Na szczycie warto napić się soku ze świeżo wyciskanych owoców, który świetnie gasi pragnienie w upalne dni :).

Widok z kolejki linowej w drodze na zamek

Czerwona wieża

Czerwona wieża w Alanyi

Czerwona wieża w Alanyi to zabytek architektury seldżuckiej jak i symbol tego miasta. Została zbudowana w 1226 roku. Z jej szczytu rozpościera się świetny widok na miasto i na mury obronne. Wieża stanowiła ważny element obronnych fortyfikacji, strzegła pobliską stocznie, wejście do portu, jak również zamek od strony lądowej. Podczas oblężenia mogła dać schroninie dwóm tysiącom osób. Na stałe stacjonował w niej garnizon złożony z komendanta oraz czterdziestu żołnierzy. Czerwona wieża jest najlepiej zachowaną budowlą seldżucką w Alanyi. Jej wysokość to 33 metry. Ze szczytu wieży można podziwiać panoramę miasta.

Widok z czerwonej wieży na mur obronny i Morze.

Plaża Kleopatry

Plaża Kleopatry o zachodzie słońca

To na tej plaży podobno spotykali się egipska królowa Kleopatra z rzymskim wodzem Markiem Antoniuszem. Ciągnie się przez 2,5 km, piaszczysta plaża z leżakami i licznymi restauracjami. Najpopularniejsza na pewno w samej Alanyi i jedna z popularniejszych w całej Turcji. Zachody słońca tutaj są niesamowite. Ludzie często licznie przychodzą je oglądać. Plaża Kleopatry zaczyna się w centrum Alanyi, woda tutaj posiada białe oznaczenie, co świadczy o tym, że jest bardzo czysta.

Rejsy łodzią

Jak w większości nadmorskich i turystycznych miejscowości także i w Analyi znajduje się spory port, skąd można wypływać, na różnego rodzaju wycieczki. Zakres mamy całkiem spory, od wycieczek godzinnych, do całodniowych, gdzie z reguły zapewniany jest transfer z i do hotelu. Ja wykupiłem rejs (jak to ja) o zachodzie słońca, bo jest to moja ulubiona pora dnia. Zapłaciłem 50 lira (po małym targowaniu), ale było warto zobaczyć zamkowe fortyfikacje budowane na skałach z bliska i oczywiście zachód słońca z łodzi, super wrażenie. Zdecydowanie polecam tą atrakcje.

Podczas rejsu o zachodzie słońca

Relaksacyjna kąpiel- Hammam

Tutaj małe sprostowanie, nie tylko w Alanyi możemy skorzystać z tego tradycyjnego tureckiego zabiegu. Widziałem taką możliwość też w Stambule i pewnie znalazłbym ją w Antalyi, jednak w związku z dużą konkurencją, warto skorzytać z tego tutaj, bo po prostu ceny są niższe. Ja zapłaciłem 10 euro za kąpiel wraz z relaksacyjnym masażem całego ciała.

Ale po kolei, co to jest Hammam?

Hammam to łazienka po turecku (słowo zapożyczone od języka arabskiego), kóra ma bardzo długą tradycje, którą Turcy osmańscy przejeli od starożytnych Rzymian i laźni Bizantyjskich. W dawnych czasach ludzie nie posiadali prywatnych łazienek w domach, w związku z tym, zarówno panie jak i panowie (oczywiście osobno) spotykali się w łaźniach by porozmawiać o biznesach i poplotkować. To tutaj kręciło się życie towarzyskie i biznesowe.

Jak wygląda Hammam?

Do wyboru są róże pakiety, ja akurat wziąłem pakiet z masażem całego ciała, można pozostać oczywiście przy samej tureckiej kąpieli. Wygląda to tak (oczywiście w obecnych czasach, dla tuystów), że pozostawia się rzeczy w szafce (łącznie z zegarkiem) i w samych majtkach idzie sie do gorącego pomieszczenia, gdzie na bardzo ciepłych płytkach można się położyć (są też miesjca do siedzenia z oparciem). Po jakimś czasie przychodzi Pani, któa wykonuje zabieg oczyszczający tj. najpierw myje dokładnie całe ciało, potem ściera je takim a’la drapakiem, by na końcu nałożyć na cale ciało ogromną ilość piany, by potem je zmyć. Po kąpieli oczekuje się w miare chłodnym pokoju na wygodnym krześle gdzie nakładana jest maseczka na twarz. Po ok. 15 minutach jeśli wykupiło się dodatkowy masaż, Pani zaprasza do specjalnego pokoju gdzie jest wykonywany.

Dla mnie to było świetne uczucie, relaksacja i całkowite rozluźnienie gwarantowane. Myślę że jest to świetna opcja dla ludzi pozostających w Alanyi na urlopie.

Alanya- bliskie okolice

Dim National Park

Kosztuje smaczną turecką kawe na odludnej restauracji. Takie miejsca uwielbiam najbardziej, ja, cisza i piekna natura.

Jeśli komuś już się znudzi widok Morza i odcień koloru żółtego z plaży, to proponuje mu wycieczkę do Dim Parku by popodziwić iście górskie klimaty. Dim Park oddalony jest od ścisłego centrum około 13 kilomerów. Jest to miejsce do którego licznie przybywają lokalsi by w pięknej scenerii grilować i urządzać pikniki. Ale nie tylko tylko lokalsi tam docierają. Dla turystów organizowane są wyjazdy fakultatywne dżipami z napędem 4/4 bez zadaszenia. Ja byłem swoim minivanem, oczywiście nie wjeżdzałem w offroudowe trasy, ale nie jest to potrzebne by podziwiać piękno Dim Parku.

Czyż to nie piękny widok? Pasmo górskie Taurus

Jaskinia Dim

Jaskinia Dim kóra leży na obszarze Parku Dim, jest to największa z jakiń w tej okolicy. Dim to typowa jaskinia krasowa, która powstała na skutek działalności wody, rozpuszczającej stopniowo skały wapienne. Przez tysiące lat, kropla po kropli drążyły one wnętrze jaskini, ale obecnie proces ten uległ spowolnieniu, a poziom wody w jaskini wyrównał się z poziomem płynącego obok strumienia Dim. Nadal trwa natomiast formowanie się przepięknych stalaktytów i stalagmitów, które zdobią wnętrze jaskini. Od dawnych czasów, jaskinia dawała schronieninie ludziom i zwierzętom. Ma długość 360 metrów, a jej wysokość i szerokość wahają się od 10 do 15 metrów. Położona jest w górach Taurus, na wysokości 232 metrów n.p.m.

Wnętrze jaskini jest bardzo wilgotne i chłodne.

Sapadere Kanion

Ja na zdjęciu zachwycający się potęgą skał nade mną.

No i wisienka na torcie czyli Sapadere Kanyon. Oddalony od centrum Alanyi 44 kilometry. Zdecydowanie polecam przejście się wzdłuż kanionu. Drewniany most na którym jestem ciągnie się przez 600 metrów, gdzie po drodze są specjalne zejścia do naturalnych basenów w skałach. Woda jest tam lodowata, ale gdyby ktoś chciał morsować w Turcji w środku lata to tutaj ma okazję to zrobić :). Ja sobie odpuściłem. Wysokość kanionu to 400 metrów i naprawdę robi wrażenie. Drewniany most, czyli turystyczna trasa w kanionie kończy się wodospadem.

Wodospad w Sapadere Kanion

Podsumowanie

Alanya jest zdecydowanie świetnym miejscem by spędzić wakacje. To miejsce ma pewną i dobrą pogodę nawet w okresie poza sezonem tj. wrzesień, październik a nawet listopad. Alanya oferuje piękne plaże, centra rozrywki jak dyskoteki czy zabiegi relaksacyjne (hammam), ale też bliski dostęp do gór Taurus. Alanya ciągnie się wzdłuż pięknego wybrzeża, centrum Alanyi jest malutkie, najbardziej zatłoczone i głośne, czym dalej od centrum tym ciszej i spokojniej. Najlepiej do Alanyi dostać się ze Stambułu lądujac w Antalyi, która oddalona jest 130 km od Alanyi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *