Europa

Malaga- miasto słońca

Do wpisu o Maladze zabierałem się już w kwietniu w roku 2021. Ale jakoś czułem, że jeszcze tu wrócę, swoim autem, że zobaczę więcej i wpis być może będzie ciekawszy. Mija niecały rok, 8 Styczeń 2022 roku, krótko popołudniu przekraczam granicę miasta Malaga, drogą ekspresową jadąc własnym samochodem, minivanem, fordem smax. Kiedyś ktoś powiedział: 'uważajmy o czym marzymy, bo marzenia często się realizują”. Malaga jest dla mnie miejscem szczególnym, lądując tutaj po raz pierwszy w kwietniu 2021 od razu poczułem jakieś takie dziwne ukłucie w sercu jakby podświadomie ktoś albo coś mi podpowiedziało, że tutaj jest twoje miejsce. Nic więc dziwnego że zaraz po wylądowaniu WIEDZIAŁEM, że jeszcze tu wrócę. Dzisiaj mieszkam w Maladze, mija drugi miesiąc i…

…i czuję się świetnie.

Ale ok dosyć sentymentów, każdego zapraszam do Malagi i uważam, że każdy powinien tutaj przyjechać i poczuć ten klimat na własnej skórze. Ale jak rasowy naukowiec, poniżej przedstawię tezy potwierdzające moją powyższą hipotezę.

Malaga- garść ogólnych informacji

Malaga leży w regionie zwanym Andaluzja. Jest to najludniejsza i druga pod względem powierzchni wspólnota autonomiczna Hiszpanii. Andaluzje zamieszkuje prawie 7,5 mln ludzi. Malaga leży również w regionie turystycznym zwanym Costa del Sol, który ciągnie się od Gibraltaru, aż do miejscowości Nerja dając jej długość ok. 150 km. Na wybrzeżu Costa del Sol podczas roku możemy liczyć na 320 dni słonecznych! Brzmi to całkiem dobrze prawda? Dni bez słońca naprawdę są tutaj rarytasem, mi się zdarzyły może dwa takie tutaj.

Malagę zamieszkuje 574 tysięcy ludzi. W obszarze metropolitalnym do ponad miliona. Nie jest to miasto tak zatłoczone jak na przykład Barcelona, za to świetnie czuć ducha miasta i miasto nie śpi do bardzo późna. Po kryzysie gospodarczym w 2008 mieszkania nie są tu dosyć tanie, koszt porównywalny do cen mieszkań we Wrocławiu. Nic więc dziwnego, że jest tu wielu brytyjczyków, skandynawów czy… polaków którzy również kupują tutaj sporo mieszkań i po prostu się tutaj przenoszą.

Atrakcje turystyczne

Malaga jest jednym z najstarszych miast Europy, zamieszkiwana od VIII w. p.n.e., pamięta czasy cesarstwa rzymskiego i Maurów ( współcześnie mieszkańcy Mauretanii, części Algierii i Maroka). Wywarło to ogromny wpływ na dzisiejszą architekturę Malagi.

Alcazaba i teatr rzymski

Mury Alcazaby spod rzymskiego teatru z I wieku p.n.e.

Alcazaba to ogromna forteca obronna zbudowana przez Maurów na początku VIII wieku. Do XV stulecia pełniła funkcje polityczne, mieszkalne i administracyjne. Później chronili się w niej bezdomni ale obiekt zrewitalizowano i można teraz podziwiać jej piękne ogrody znajdujące się na dziedzińcach. Idąc ścieżką w górę od Alcazaby dociera się do Castillo de Gibralfaro, który pamięta jeszcze czasy Fenicjan którzy osiedlili się tutaj 3000 lat temu. Idąc na zamek, mija się świetny punkt widokowy- Mirador de Gibralfaro, z którego zdjęcia często występują na widokówkach z Malagi. Słowem, warto się wysilić żeby zobaczyć ten świetny widok na miasto, Morze i też na Plaze de Torros, czyli obiekt na kórym w sierpniu w Maladze torreadorzy próbóją swoich sił w walce z bykami.

Mirador de Gibralfaro
Widok na miasto i Morze ze szczytu Alcazaby

U podnóża Alcazaby znajduje się bardzo dobrze zachowany i do dziś dzień pełniący swoje funkcje, rzymski teatr z I wieku p.n.e. Aktualnie organizowane są tam różnego rodzaje koncerty na świeżym powietrzu.

Teatrz rzymski w Maladze z I w. p.n.e

Santa Iglesia Catedral Basilica de la encarnacion

Katedra w Maladze z nocnym podświetleniem.

Kiedyś oczywiście stał tu meczet, na jego miejscu postanowiono wybudować kościół, prace ukończeniowe trwały do XVIII wieku. Stanowi mieszankę stylów architektonicznych. Wnętrze to połączenie gotyku i renesansu, a fasada to XVIII wieczny gotyk. Warto wejść do środka i przekonać się jak ogromna jest to budowla.

Museo Picasso

Jeśli kogoś interesuje sztuka a szczególnie obrazy Pabla Picasso, to w Maladze ma okazję obejrzeć ponad 200 dzieł tego malarza. Znajdują się tu nie tylko obrazy, ale również ceramika, rzeźby, a także liczne fotografie i dokumenty przybliżające życie malarza. Nie jest tanio bo 11 euro, plus dodaktowo można kupic bilet droższy na dotatkową wystawę sezonową innych mistrzów.

Dziedziniec pałacu w którym znajduje się Muzeum Pabla Picasso

Calle del Marques de Larios, Paseo del Parque i nadmorska promenada

Katedra widziana z promenady nadmorkiej

Calle del Marques de Larios to główny deptak w Maladze, gdzie jest zwykle największy tłum turystów, obsadzony sklepami, eventami i różnymi stoiskami. Deptak jest zbudowany z marmuru, idąc główną drogą warto poskręcać w różne uliczki, żeby się w nich zgubić, cała architerkura starego miasta jest bardzo ciekawa.

Calle del Marques de Larios- tak jest oświetlony podzczas okresu świątecznego i kwarnawału.
Jedna z ulic odbiegająca od Calle del Marques de Larios

Paseo del Parque czyli ogród tropikalny założony pod koniec XIX wieku, znajdujący się zaraz przy Morzu. Znajduje się w nim ponad 2 tysiące gatunków roślin z całego świata. Są tu palmy, awokado, bambusy, draceny smocze. Znajdują się tu również fontanny i różnego rodzaju rzeźby. Warto się tu schronić i odpocząć podczas upału w lecie.

Paseo del Parque

Nadmorska promenada -To jedno z moich ulubionych miejsc w Maladze, choć trochę zatłoczone, a nie lubię tłumów, to jednak można tu kupić pyszne lody, czy zjeść świetnego naleśnika z nutella i czekoladą przy wtórze uliczynch artystów grających na gitarze. Miejsce to ma świetny klimat. Jest to dosyć nowa inwestycja Malagi, powstała w 2011 roku, ale bardzo szybko zyskała popularność wśród zarówno turystów jak i lokalsów. Można się tu załapać na rejs łodzią (wyrusza ok. co godzinę), koszt to 10 euro.

Nadmorska promenada w Maladze

Playa de la Malaqueta

Plaża Malaqueta

Plaża Malaqueta- to najbardziej znana i lubiana plaża w Maladze. Znajduje się tuż przy porcie, a więc blisko centrum, liczy 1200 metrów długości. Również przy plaży Malaqueta zaczynają się trasy przymorskie po których można biegać wzdłóż Morza (długość ok 10 km), lub jeździć rowerem. W letni dzień jest dosyć sporo tu ludzi. Jeśli sie nie ma parasola to można usiąść pod palmą by schronić się przed słońcem.

Zachód słońca na plaży Malaqueta. W tle latarnia morska la Farola.

Playa de la Misericordia

Palma na Playa de la Misericordia

O tej okolicy na której znajuduje się plaża nie wyczytacie w przewodnikach i też nie ma tutaj zbyt wielu turystów, ale wole tą plaże niż tą najpopuparniejszą -Malaquete. To w jej okolicy obecnie mieszkam, znajduje się około 4 km od ścisłego centrum Malagi. Infrastuktura jest również bardzo rozwinięta, dużo tu barów Chiringuitos (małe restauracje stojące na plaży), plaża jest szeroka i czysta i co najważniejsze nie ma tu takiego tłoku. Przymorska promenada daje możliowści na długie spacery wzdłuż Morza. Uwielbiam rozkoszować się tutaj zachodami słońca. I co najważniejsze droga dla samochodów jest daleko od promenady, a więc nie ma hałasu, tak jak przy Malaquecie. Dodatkowo w większym stopniu można podglądnąć życie rodowitych mieszkańców Hiszpanii.

Zachód słońca przy plaży la Misericordia

Malaga- okolice

Jeśli ktoś ma więcej czasu i przeszedł już Malagę wzdłuż i wszerz, to poniżej kilka atrakcji, w które można się udać, znajdujące się niedaleko miasta. Dodam że Malaga jest świetnym miejscem wypadowym, to tutaj znajduje się międzynarodowy port lotniczy, jeden z największych w Hiszpanii, gdzie kursują tani przewoźnicy. Znajduje się tylko 8 km od miasta.

Ogród Botaniczny i Park Naturalny Montes de Malaga

Mur otaczający ogród

Wyjazd do ogrodu warto połączyć z trekingiem w parku przylegającym do Malagi- Montes de Malaga. Ogród utworzony został w 1855 roku, jest jednym z najważniejszych tropikalnych i subtropikalnych ogrodów w Hiszpanii i jendym z najbardziej cenionych w całej Europie. Zawiera 23 hektary, z tego 3 hektary są uważane jako część historyczna. Część historyczną tworzą fontanny zabytkowe zabudowy.

Znajduje się tutaj ponad 25 000 roślin należących do około 2000 różnych gatunków, z czego 90 to palmy, 200 to rośliny rodzime, a pozostałe tropikalne i subtropikalne. Wokół Ogrodu Historycznego możemy znaleźć Ogród Botaniczny, który zawiera zestaw kolekcji roślin uporządkowanych naukowo, które można zwiedzać na ok 13 trasach tematycznych.

Kaktusy z Meksyku w ogordze botanicznym w Maladze

Do ogrodu można dojechać również autobusem z centrum. Zwiedzanie ogrodu może zająć do max 3 godzin, więc warto połączyć to z trekingiem w Monted de Malaga. Poniżej przedstawiam dwie proponowane trasy, które akurat ja przeszedłem.

https://en.mapy.cz/zakladni?planovani-trasy&x=-4.4058099&y=36.7698957&z=14&dim=61e9c8d8eceea794f976fde1

https://en.mapy.cz/zakladni?planovani-trasy&x=-4.3655708&y=36.7984884&z=12&dim=62077b54eceea794f981c1d8

Podczas trekingu w Park Naturalny Montes de Malaga
Mirador Vazquez Sell w Monte de Malaga

Caminito del Rey

Caminito del Rey – bujający się most na ścieżce króla
Podczas wędrówki ścieżką króla.

Caminito del Rey czyli inaczej ścieżka króla znajduje się 60 km od Malagi. Szlak wytyczony jest wzdłuż skalnych ścian na wysokości ok 400 metrów. Do końca XX wieku był uważany za jeden z najniebezpieczniejszych szlaków świata. W latach 1999-2000 zgineło na nim kilku turystów, w związku z tym szlak został zamknięty. Otwarto go ponownie w 2015 roku, po pracach związanych z podniesieniem bezpieczeństwa na nim. W związku z tym, teraz jest bardzo bezpieczny, ewentualnie nie polecam osobom z lękiem wysokości. Ta atrakcja turystyczna Andaluzji staje się z roku na rok coraz bardziej popularna, mówi się że po Alhambrze w Granadzie, jest najpopularniejsza tutaj w Andaluzji. Świadczy o tym ogromny tłok i brak jakichkolwiek miejsc parkingowych na miejscu, a przecież byłem w styczniu, poza sezonem. Warto rozważyć transport publiczny. Autobusem trzeba dojechać do El Chorro, potem przesiadka do miejsca startu czyli tutaj. Autobusy z El Chorro kursjują co chwile więc nie będzie problemu żeby się dostać na miejce startu szybko i sprawnie. Najlepiej wcześniej kupić bilet przez internet i być na miejscu minumum 10 minut przed czasem.

Wrażenia z trasy są niezapomniane.

Ronda

Puente Nuevo- most łączący dwie części miasta, zawieszony na wysokości ok. 100 metrów..

O Rondzie mówi się, że jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Andaluzji. Połozona jest ok. 60 km od Malagi. To miasto jest zawieszone na skałach z przecinającym ją na pół wąwozem El Tajo o głębokości 160 metrów. Rozdziela on miasto na dwie części, tą nowoczesną i tą starą- mauretańską (muzułmańską). Most, czyli wizytówka Rondy został stworzony przez Martína de Aldehuela (1759-1793). Legenda mówi, że sam architekt po stworzeniu dzieła, rzucił się z mostu, popełniając samobójstwo. Uświadomił sobie bowiem, że nic piękniejszego w życiu już nie będzie już w stanie zaprojektować.

Widok z mostu Puente Nuevo na dzielnice współczesną.
Urocza muzułmańska dzielnica w Rondzie

Podsumowując

Malaga to świetne miasto, które energetyzuje swoim klimatem. Nie jest tak duże i zagęszczone jak Barcelona, ale też nie jest na tyle małe żeby się tu nudzić. Dla mnie w sam raz, a jestem z tych którzy raczej lubi duże miasta. Malaga jest dobrym miejscem by spędzić tu wakacje (świadczy też o tym ogromna liczba turystów), pobliskie góry mogą być kuszące dla tych którzy aktywnie lubią spędzać czas, a plaża dla tych, którzy lubią się opalać. W mieście codziennie można się załapać na imprezę w różnych klimatach, bo klubów jest dużo. Jedynym mankamentem jest dosyć silny wiatr w styczniu, ale jest to zawsze udręka miast położonych nad Morzem. Średnia roczna temperatura w mieście wynosi 17.6 °C. Jeśli pada to głównie w lutym, ale opadów jest bardzo mało, zwykle deszcz zatrzymuje się na górach, lub pada w nocy. Musisz odwiedziedzić Malagę! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *