Azja

Wyspa Komodo- w poszukiwaniu Waranów

Miejscem wypadowym na zwiedzenie wyspy Komodo jest wyspa Flores, na której znajduje się lotnisko. Postanowiłem sobie zrobić małą przerwę od Bali by zobaczyć wyspę, która w 2011 roku została wpisana na listę nowych Siedmiu Cudów Natury. Z Bali loty są dosyć tanie (ok 250 zł), a lot trwa dokładnie godzinę i 10 minut. Ląduje się dokładnie w malutkiej miejscowości w Labuan Bajo. W tej malutkiej mieścinie zupełnie nie ma co robić, są natomiast hotele i restauracje, gdzie zatrzymują się turyści skupieni na głównej atrakcji w rejonie tj. rejs na wyspę Komodo lub uprawianie nurkowania (podobno to jeden z najpiękniejszych miejsc na świecie do nurkowania). I też w tej małej miejscowości roi się od szkół instruktorskich by nauczyć się schodzić ze sprzętem pod wodę jak i agencje turystyczne które oferują rejsy po archipelagu Małych Wysp Sundajskich.

Centrum Labuan Bajo z lotu ptaka.

Tak naprawdę w centrum miasteczka wzdłuż głównej ulicy można co kilka metrów spotkać biura podróży, które oferują różnego rodzaju ofertę od nurkowania po rejsy po wyspach. Ja na początku planowałem rejs dwudniowy (spanie na statku plus wyżywienie), ale w końcu sobie odpuściłem i pojechałem na jeden dzień by zobaczyć tylko najciekawsze atrakcje w okolicy. Oferta biur podróży jest szeroka, można pojechać na od 1 do aż 9 dni, oczywiście w zależności od tego na jak długo się jedzie, zmienia się też cena. I tak zdecydowanie, jak zawsze, nie opłaca się kupować takich wycieczek przez internet, CENY SĄ ZAWSZE WYŻSZE. Chyba że naprawdę mamy mało czasu i np. umawiamy się na zgarnięcie z lotniska (tak też się zdarza) to ok. Ale najlepiej popytać o cenę w biurach podróży lub w twoim hotelu. Zawsze możesz dostać jakąś zniżkę. Ja dostałem zniżkę pytając w hotelu. Koszt ok. 320 zł. Cena zawierała odebranie z hotelu, lunch na łodzi (całkiem spory, mogłem się najeść) plus woda nielimitowana i owoce. Dodatkowo trzeba przygotować około 85 zł za wejście do Parku Narodowego Komodo.

Podczas płynięcia łodzią można się wyłożyć na dziobie by podziwiać piękne zielone wyspy i krystalicznie czystą wodę

Park Narodowy Komodo- królestwo Waranów

W Parku Narodowym Komodo z wygrzewającym się w słońcu Waranem

Park Narodowy Komodo to jeden z 50 parków narodowych na terenie Indonezji. Zamieszkuje go największa współcześnie żyjąca jaszczurka na świecie- Waran z Komodo. Występująca tylko w Indonezji. Najwięcej gatunków znajduje się właśnie Parku Narodowym Komodo ok. 6 tysięcy. W 1991 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Waran z komodo dorasta do 3 metrów długości, może ważyć do 70 kg. Warany polują na ssaki i ptaki, potrafią zapolować nawet na jelenia czy krowę, żywią się również padliną, są też kanibalami, więc młode osobniki po wykluciu z jaj pierwsze miesiące spędzają na drzewach w obawie przed utratą życia. Są niebezpieczne dla człowieka i trzeba trzymać się od nich z daleka, potrafią biegać z szybkością do 20 km/h. W dolnej szczęce mają gruczoły wydzielające trujące substancje. Mogą nurkować do 4.5 metra głębokości. Potrafią również chodzić po drzewach. Żyją przeciętnie 30 lat. Na miejscu mogliśmy wybrać długość trasy trekingu. Wybraliśmy średnią długość, około 1,5 km. Towarzyszyli nam przewodnicy specjalnie przeszkoleni ze specjalnymi kijami, którzy powstrzymywali warany idące w naszą stronę. Wyspa Komodo to nie jedyna atrakcja, którą można zwiedzić podczas rejsu szybką łodzią (speed boat).

Wyspa Padar

By dotrzeć na szczyt wyspy Padar trzeba pokonać wiele schodków, ale widok z góry jest bajeczny

Wyspa Padar jest żelaznym punktem jeśli chodzi o każdą wycieczkę w stronę Parku Narodowego Komodo. Otoczona jest trzema turkusowymi zatokami. Każda plaża przy zatoce ma inny kolor, co jest charakterystyczne dla tej wyspy. Jeśli wybierzecie wycieczkę kilkudniową, to często w programie jest wchodzenie na szczyt przy wschodzie słońca.

Taka Makassar

Taka Makassar, najmniejsza plaża pośrodku Morza jaką widziałem

Wyspa Taka Makassar jest mniejsza niż boisko do piłki nożnej. Wyrasta jakby z nikąd i posiada piękną białą plażę, z krystalicznie czystą wodą. Zachodnia część wyspy jest bardzo interesująca pod kątem snorkelingu. Podczas wycieczki sprzęt snorkelingowy jest za darmo. Zatrzymaliśmy się tu głównie na snorkeling ok. 45 minut.

Taka Makassar widziana z góry

Różowa plaża (Pink Beach)

Chłodząc się w turkusowej wodzie na Pink Beach

Jest tylko 7 takich plaż na całym świecie. Również znajduje się w programie wielu wycieczek. Różowa plaża to nic innego jak mieszanka korala z białym piaskiem. Choć plaża nie wygląda tak jak na zdjęciach w agencjach turystycznych gdzie jest specjalnie obrabiana przez programy do edycji zdjęć to i tak robi wrażenie. Będąc na miejscu warto przyjrzeć się z bliska ziarenkom piasku wymieszanych z czerwonymi ziarenkami korala.

Punkt do obserwacji Mant

Wycieczka w swojej ofercie ma również jeden ciekawy punkt, a mianowicie miejsce w którym pływają ogromne ryby zwane Mantami, w związku z bogatym morskim dnem bogaty w plankton, to tutaj gromadzi się ich najwięcej. Nie trzeba nurkować z butlą żeby je zobaczyć. Ja używałem zwykłego sprzętu do snorkelingu i pływając w poszukiwaniu tej ogromnej ryby nagle moim oczom ukazała się. Wielka Manta, kilka metrów pode mną. Widok był niesamowity, przejrzystość wody pozwoliła mi ją poobserwować w naturalnym środowisku.

Labuan Bajo i okolice

Na jednej z dróg na wyspie Flores

Tak jak wspominałem wcześniej w samym Labuan Bajo nie ma co robić. To małe miasteczko służy turystom jako zaplecze operacyjne, by spędzić noc, zamówić wycieczkę w jednej z wielu agencji turystyczej i z portu wyruszyć w Morze by zobaczyć piękne okoliczne wyspy i Park Narodowy Komodo.

Z balkonu mojego hotelu w Labuan Bajo- uwielbiałem te zachody słońca

Jednak jeśli ktoś ma więcej czasu to polecam wynająć skuter (ok 30 zł za cały dzień) w celu zwiedzenia okolicznych atrakcji. Wyspa jest bardzo górzysta i w samym Labuan Bajo jest wiele wzniesień z których można podziwiać Morze i znajdujące się na nim zielone wysepki.

Na jednym z punktów widokowych w Labuan Bajo

Rangko Cave

Jaskinia znajduje się około 12 km od centrum Labuan Bajo. Nie można się do niej dostać skuterem, trzeba wynająć łódź w okolicznej wiosce (57 zł po małej negocjacji ceny), koszt łodzi powoduje, że podróż do jaskini nie jest tania, ale warto zobaczyć ten piękny niebieski kolor wody w podziemnej jaskini, w której można się również wykąpać. Okoliczni mieszkańcy trudnią się w transportowaniu turystów do jaskini (na której nie ma tłoku) więc wystarczy zapytać kogokolwiek z wioski o transport do jaskini i mieszkańcy wskażą rybaka, który nas tam zawiezie.

Przejrzysty niebieski kolor wody na tle wapiennych stalagmitów i stalaktytów naprawdę robi wrażenie

Batu Cermin

W jaskini Batu Cermin

Batu Cermin to kolejna jaskinia która znajduje się około 5 km od centrum miasta. Wstęp to około 12 zł. Dostaje się latarkę i przy wejściu można (każdemu polecam) założyć kask. By dotrzeć do miejsca w którym jestem na miejscu powyżej trzeba się poprzeciskać w wąskich i niskich korytarzach. W jednym z odcinków jaskini spotkałem całe stado wiszących do góry nogami nietoperzy, trochę było to stresujące, jednak dowiedziałem się, że nie mam się czego obawiać, ale zawsze jednak warto uważać i nie robić dużego hałasu by ich nie spłoszyć.

Wodospad Cunca Wulang

Na tle wodospadu Cunca Wulang

Do wodospadu prowadzi wąska i kręta droga, na której trzeba uważać bo zjeżdza się dosyć mocno w dół (ja tutaj zaliczyłem swój pierwszy upadek na skuterze w Azji). Oczywiście mówię tutaj o kilku ostatnich kilometrach trasy, która prowadzi do punktu rozpoczęcia trekingu na wodospad. W biurze przy punkcie rozpoczęcia trasy (cały treking trwa ok pół godziny), obowiązkowo trzeba kupić bilet wstępu i wynająć lokalnego przewodnika, całkowity koszt to ok. 34 zł. Wodospad znajduje się około 30 km od Labuan Bajo.

Do wodospadu prowadzi taki oto bujający się most, ale myślę, że jest bezpieczny 🙂

Podsumowując

Zdecydowanie warto wybrać się do Labuan Bajo by podziwiać uroki wyspy Flores i archipelag Małych Wysp Sundajskich, w których znajduje się również wyspa Komodo z polularnymi i największymi na świecie jaszczurkami- Waranami z Komodo. Labuan Bajo aktualnie mocno się rozbudowuje, powstają luksusowe hotele z basenami i widokiem na wyspy, więc podejrzewam, że za jakiś czas z tego małego, kameralnego miasteczka zrobi się zaawansowana turystycznie miejscowość z ogromną ilością turystów. Już od tego roku wejsciówka do Parku Narodowego Komodo miała wzrosnąć 25-krotnie!!! Na szczęście rząd wstrzymał się z tą decyzją, jednak prędzej czy później taki wzrost nastąpi. Warto się pospieszyć z wizytą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *