Fethiye- świetne miejsce na wypoczynek

O Fethiye słyszałem wiele dobrego, głównie ze względu na to, że to tutaj rozpoczyna się 500-kilometrowy szlak górski biegnący aż do Antalyi przez góry Taurus- Szlak Licyjski. Swoją nazwę nazwę zawdzięcza licznym licyjskim pozostałością które mija się na jego drodze.

W czasach starożytnej Licji miasto nazywało się Telmessos. Swoją obecną nazwę nosi po pilocie- Fethiyemu Beyowi, który w 1934 roku przepłacił życiem walkę o niepodległość Turcji. Miasteczko jest bardzo małe i kameralne. Zamieszkuje tutaj 151 tysięcy ludzi. Może też głównie dlatego jest wybierane jako miejsce wypoczynku. Jest tu cicho i spokojnie. Na długości ok. 4 km ciągnie się piaszczysto-kamienista plaża Çalış Beach, która w otoczeniu gór Taurus robi naprawdę świetne wrażenie. Przy plaży można spotkać liczne campingi, dla rodzin i nie tylko. Bardzo stylowo urządzone miejsca, gdzie na pewno warto rozbić swój namiot. Szczególnie polecam Surf Beach gdzie można również wypożyczyć sprzęt wraz z nauczycielem i nauczyć się surfować. Dodam, że pomimo sezonu, nie przebywało na plaży zbyt wielu ludzi, większość z nich kieruję się na Ölüdeniz (o którym później), jednak jeśli nie lubicie tłumów to lepiej zostać w tych okolicach.

Plaża Çalış
Zachód słońca na plaży Çalış

Co oprócz plażowania robić w Fethiye?

Fethiye nie jest skazane tylko na plażowanie, choć nie powiem, że jest to fajna rozrywka, coraz bardziej przeze mnie doceniana. Jednak samo miasto jak i jego bliskie okolice, gwarantują możliwość spędzania czasu również aktywnie. Poniżej kilka propozycji.

Przejdź się licznymi bazarami w centrum miasteczka

W okolicach portu. Polecam również iśc na sam port, skąd organizowane są rejsy wycieczkowe w różne miejsca począwszy od rejsu opływającego okoliczne wyspy, na rejsach na okoliczną, grecką wyspę Rodos skończywszy. Polecam również odwiedzić Şehit fethi bey parkı, park z ogromnym placem zabaw dla dzieci, z trasą spacerową z licznymi zabawnymi postaciami i ławkami, na których wygodnie można się wyłożyć by podziwiać zachód słóńca (mocno rekomenduje). Dla rolkarzy i rowerzystów (rower można wypożyczyć) polecam świetną ścieżkę rowerową która ciągnie się wzdłuż wybrzeża przez około 6 km.

Handlowe centrum Fethiye, tuż obok portu.
Ścieżka rowerowa w Fethiye
Deptak pieszy w Şehit fethi bey parkı
Jedna z zabawnych figur w parku Şehit fethi bey (choć może wygląda, nie jest to fotomontaż :))

Zobacz grobowiec z IV wieku p.n.e.

Grobowiec widziany z ulicy

Amyntas Rock Tombs znajduje się zaraz przy centrum miasta. Wygląda niesamowicie. Licjanie chowali tam swoich obywateli którzy gineli śmiercią honorową. Oplata to 15 lira (7 zł), warto pokonać 200 schodów, żeby z bliska zobaczyć klasyczny, kolumnowy portyk wyrzeźbony w skale i oczywiście spojrzeć z tej wysokości na panoramę miasta.

Widok na miasto stojąc plecami do grobowca

Odwiedź opuszczone miasto- Kayaköy

Panorama opuszczonego miasta

Miasto (8 km od Fethiye) właściwie od zawsze było zamieszkiwane przez Greków, jednak podczas wojny grecko-tureckiej zostało opuszczone przez nich w 1923 roku. Wzgórza na których zamieszkiwali nigdy nie zostały zasiedlone przez Turków, gdyż miasto uznano za przeklęte. Z tą klątwą coś musi być, bo podczas podjazdu do miasta (zalecana ostrożność, droga mocno serpentynowa), spod maski mojego samochodu zaczął wydobywać się dym, musiałem zrobić sobie krótką techniczną przerwę, na szczęście nic poważnego się nie stało. Błądzenie po zgliszczach opuszczonego miasta zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Wisienką na torcie jest kościół któy znajduje się na samym szczycie, z którego to rozciąga się niesamowity widok na Morze. W miasteczku również znajduje sie stadnina koni, można wykupić wycieczkę i się przejechać powozem.

Ruiny opuszczonego miasta Kayaköy
Widok ze szczytu opuszczonego miasta Kayaköy
Uważajcie na podjeździe żeby nie zajechać swojego auta jak ja to zrobiłem

Jedź do Ölüdeniz

Widok ze szlaku licyjskiego w Ölüdeniz

Zaledwie 12 km od Fethiye, żeby przebyć przynajmniej kawałek licyjskiego szlaku, by zobaczyć z góry lagunowe wybrzeże z krystalicznie błękitną wodą. Skocz z góry Babadağ (1969 metrów m.n.p.m) ze spadochronem (koszt 700 lira, ok 300 PLN). Żeby to zrobić trzeba znaleźć agencje (jest ich wiele na głównym deptaku), oni już zajmują się transferem na ten najwyższy w okolicach szczyt. Poleż na najpopularniejszej plaży w Turcji Oludeniz Beach. Ölüdeniz to miasto okupowane przez Brytyjczyków, tak jak w Alanyi królują Rosjanie i Polacy, tak Ölüdeniz zdecydowanie należy do Brytoli. Miasteczko jest małe ale bardzo imprezowe, wypełnione po brzegi sklepami i bazarami.

Jedna z najpopularniejszych plaż w Turcji- Oludeniz Beach
Główny deptak w Ölüdeniz
Zachód słońca z plaży w Ölüdeniz

Podsumowując

Fethiye i jego okolice sprawiają, że nie można się nudzić. Będąc tutaj na wakacjach można nauczyć się nurkować, surfować, można skoczyć ze spadochronem z wysokości ok. 2 tysięcy metrów, czy odbyć rejs imprezowym statkiem z pianą party. Fethiye to jedno z miejsc, z dobrym klimatem utrzymującym się przez cały rok. Średnia temperatura w najzimniejszym miesiącu styczniu wynosi 12 stoni Celsjusza z niskimi opadami przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: